|
Ravimassaaž
Massaažiliik, mis sisaldab endas lisaks tüüpilistele massaaživõtetele spetsiaalseid tehnikaid, et võimendada tugiliikumisaparaadi paranemisprotsesse. Omavahel kombineeritult kasutatakse massaaživõtteid, valu ehk trigerpunktide teraapiat, sidekoele suunatud tehnikaid, liigese mobilisatsioone ja manipulatsioone. Ravimassaaž viiakse läbi praktikas edukaks osutunud võtteid kasutades ning inimese füsioloogiat, anatoomiat ja biomehaanikat järgides.
Raviprotsess näeb välja järgmine: Põhjaliku küsitlusega selgitatakse probleemi olemus. Viiakse läbi spetsiaalsed testid, selgitamaks probleemi ulatust ja tõsidust. Järgneb ravimassaaži võtete kompleks. Probleemi põhjalik selgitus kliendile koos harjutusplaaniga ja massaažikuuri planeerimine.
Spordimassaaž
Kvaliteetsem treening - treenituse tõus - potentsiaali tõus paremaks võistlustulemuseks.Spordimassaaž on teaduslikult põhjendatud ja praktiliselt proovitud võtete ja tehnikate kompleks organismi mehaaniliseks mõjutamiseks, et arendada, tugevdada ja taastada tema funktsioone. Massaaž on efektiivne nii võistlusteks valmistumisel kui ka võitluseks väsimusega. Spordimassaaž tagab kvaliteetse treeningute läbiviimise, aitab vältida vigastusi ja loob eeldused heaks võistlustulemuseks. Massaaži tegemisel lähtutakse spordiala spetsiifikast.
Spordimassaaži jaotus:
Taastav | eesmärk on kiirendada sportlase füüsilist ja vaimset taastumist peale pingelist sportlikku aktiivsust. |
---|---|
Raviv | kergemate vigastuste käsitlemine. |
Säilitav | massaaž, mis säilitab sportlase optimaalset füüsilist seisundit. |
Rehabilitatsioon | tõsisemate traumade käsitlus koostöös arstidega. |
Võistluseelne | sportlase ettevalmistus eelseisvaks soorituseks. |
Võistlusaegne | sportlase taastumine eelnenud pingutusest ning ettevalmistamine järgnevaks alaks. |
Võistlusjärgne | maksimaalselt kiire taastumine võistlusest. |
Spordimassaaži mõjud:
lihaste lõdvestumine, üldine lõdvestus, vaimse võimekuse paranemine, sidekoe normaliseerumine, liigesliikuvuse paranemine, lihas ja liigesvalu taandumine, kiirem taastumine, suurenenud energia.Klassikaline massaaz
Klassikalisel Rootsi massaažil põhinev massaažiliik, mille eesmärgiks on organismi lõõgastamine ja stressitaseme langetamine. Viiakse läbi massaažikreemide ja õlidega kui ka ilma.Peamised klassikalise massaaži toimed: vere ja lümfiringe kiirenemine, lihaste lõõgastumine, parandab liigesliikuvust, üldise väsimuse langus, naha ainevahtuse paranemine, eemaldab surnud naharakud, stimuleerib siseorganite tööd, tõstab naha toonust ja elastsust, vererõhu tõstmine või alandamine.
Massaazi näidustused: lihaste ja liigeste valulikkus, liigesliikuvuse vähenemine, ebaõige kehahoiak, peavalu,verevarustuse häired, unehäired, tähelepanuvõime langus, väsimus vaimsest tööst, immuunsüsteemi nõrkus, vererõhu kerge tõus, väsinud nahk ja kortsude teke.
Massaazi vastunäidustused: vähkkasvaja, palavik, ägedad traumad, südame-, maksa- ja neerupuudulikkus, veenipõletikud, nakkushaigused, liialt kõrge või madal vererõhk, kilpnäärmehaigused.
Kodu/töökoha teenus
Võimaluse tellida massaažiteraapia meelepärasesse kohta, mis on mugav ning aega kokkuhoidev. Massööril on kaasas kõik vajalik (laud, rätikud, kreemid, õlid) teenuse osutamiseks.
Kinesioteip
Mis on kinesioteip?
Kinesioteipimise meetod arendati välja 25 aastat tagasi Jaapanis Dr Kenzo Kase poolt. Selle põhieesmärgiks oli toetada kehaomaseid tervenemisprotsesse spetsiaalse materjali abil ja vastava pealeasetamise tehnika kaudu. Kinesioteipimise meetodit kasutatakse nii spordis kui taastusravis lihaste vigastuste ja vere- ning lümfiringe parandamiseks. Kinesioteip leevendab valu ja võimaldab vere- ja lümfisüsteemil toimida vabamalt.
Kuidas toimib?
Kineositeip on uuenduslik lähenemine närvide, lihaste ja organite paranemises. Kinesioteip mõjutab neuroloogilise süsteemi ja tsirkulatsioonisüsteemi aktiveerimist. Lihased ei ole mitte keha liigutamise vahendid vaid nad kontrollivad ka vere- ja lümfiringet, keha temperatuuri jms. Seetõttu häired lihastöös tekitavad erinevaid sümptomeid. Kinesioteibi abil pööratakse rohkem tähelepanu lihase funktsioneerimise olulisusele, selleks, et aktiveerida keha enda paranemisprotsesse.
Teipimise eesmärk:
Kinesioloogilise teipimise eesmärk on taastada, parandada ning soodustada lihaste ja liigeste füsioloogilist liikumist ilma liikuvust piiramata.
Kinesioteibi füsioloogilised toimed:
|
Kasutamisvaldkonnad ja näidustused
|
Treeningkavad
Vastavalt kliendi probleemile ja/või rühile harjutuskava väljatöötamine koos põhjaliku selgituse ning juhendamisega.
Laserravi
LASER - light amplification by stimulated emission of radiation, sõna-sõnalt tõlkides tähendab valguse võimendamist stimuleeritud kiirguse kaudu.
Laserravi on ravi, kus kasutatakse valguse spetsiifilist lainepikkust, mis mõjutab sihtkude ja aitab kiirendada paranemisprotsessi. Kasutatakse erinevate akuutsete ja krooniliste seisundite puhul, et vabastada patsient valust, tursest, alandada spasme ja parandada funktsionaalsust. Laserteraapia on tervistava mõjuga ning viib erinevate haigussümptomite elimineerimisele. Lisaks tõhustab organismi immuunsüsteemi ja hõlbustab loomulikku paranemist.
Laserseadmete klassifikatsioon
FDA – Food and Drug Administration (e USA toidu- ja ravimiamet) klassifitseerib meditsiinilised laserid 3 kategooriasse:
- Klass 4 - kirurgilised laserid
- Klass 3B - mitte kirurgilised laserid
- Klass 3A - madala võimsusega laserid
4 klassi lasereid kasutatakse kirurgilistel protseduuridel. 3A ja 3B on valuvabad, mittepõletavad ja mittelõikavad laservormid, erinedes 4 klassi laseritest. 3B ja 3A ei oma intensiivsust/tugevust rakkude kahjustamiseks. 3A klassi kuuluv laser aitab pindmistel haavadel parande ja ei ole läbistav allapoole naha pinda. 3B klassi laser omab võimsust tungida sügavamale koesse ja aitab kaasa sügavamal paiknevate kudede ja liigesprobleemide paranemisele.
Kuidas laserravi töötab?
Laseraplikaator suunatakse otse vigastatud piirkonnale 30 sekundist kuni mitme minutini. Teraapia kestvus sõltub ravitava piirkonna suurusest ja rakendatavast ravidoosist. Laser vabastab mittetermilised valguse footonid, mis tungivad läbi naha kihtide (dermis, epidermis, nahaaluse koe või nahaaluse rasvkoe). Näiteks 90 mW ja 830 nm seadme laserkiir on võimeline tungima 2 kuni 5 cm sügavusele naha alla. Kui valgusenergia läbib naha kihid ja jõuab sihtkoeni, siis valgus neeldub ja toimib vastastikku raku valgusetundlike elementidega. Seda võib võrrelda näiteks taimedel toimuva fotosünteesiga, kus päikesevalgus imendub taime, mis siis muundatakse vajalikuks energiaks, et taim saaks kasvada. Kui valgusenergia neeldub rakku, siis algab selle toimel rida protsesse, mis lõpuks viib vigastatud koe normaliseerumiseni, väheneb valu, põletik, ödeem. Paranemise aeg lüheneb läbi rakusisese ainevahetuse intensiivistumise. Teraapiate arv varieerub vastavalt probleemile ja selle reageerimisest ravile. Keskmine teraapiate arve ühe seisundi raviks on ca 10 seanssi. Mõningatel patsientidel piisab ka 1 teraapiast, siiski keskmine raviseanssde arv jääb vahemikku 3 – 25.
Laserteraapia eelised:
- Mitteinvasiivne
- Mittetoksiline
- Lihtsalt rakendatav
- Kõrge efektiivsusega
- Teadaolevalt ei oma kõrvaltoimeid
Füsioloogilised toimed
Lühiajalised toimed:
- Produtseerib ja vabastab beeta-endorfiine (morfiini laadsed substandid mida produtseeritakse mitmete rakkude poolt organismis, mis inhibeerivad e pärsivad valutunnet).
- Kortisooli produktsioon tõuseb. See võimaldab organismil võidelda traumast või haiguse protsessist tingitud stressiga.
Pikaajaline/kumulatiivne toime:
- ATP produktsioon suureneb, viies paranenud raku ainevahetuseni.
- Närviimpulsid on hõlbustatud serotoniini ja atsetüülkoliini taseme tõusust.
- Mitokondriaalne aktiivsus on stimuleeritud, viies raku replikatsioonini (st. asendamine, regeneratsioon ja ebanormaalse raku paranemine)
- Makrofaagide modulatsioon, fibroplastid ja teised rakud. Makrofaagid on paljude selgroogsete loomade kehas, erinevates kudedes, elunevad suured õgirakud.
- Angiogenees e uute veresoonte kujunemine.
- Reguleerib rakumembraani potentsiaali, oluline Na, Cl ja K ioonide ümberpaigutamisel (tagab elektrolüütide tasakaalu).
- Vabastatakse tsütokiinid ja teised kemikaalid, mis parandavad rakkudevahelist kommunikatsiooni. Tsütokiinid on selgrootutel ja selgroogsetel loomadel tuumaga rakkude poolt komplekteeritavate ja vabastatavate mitmesuguste väikesemolekuliliste lahustuvate valkude või glükoproteiinide koondnimetus, mis vahendavad lühiajaliselt ja lokaalselt erinevaid bioloogilisi toimeid ja rakkudevahelist informatsiooni.
Veel laserteraapia toimeid:
- Immuunsüsteemi tugevnemine
- Lümfidrenaazi paranemine
- Kasvuhormooni produktsioon suureneb
- Organismi loomulik paranemisprotsess võimendub
Näidustused:
- Pehmekoe ja spordivigastused: ligamendi, kõõluse ja lihaserebendid. Põlve düsfunktsioonid (meniski , ligamentide probl). Murrud.
- Korduvad stressisündroomide vigastused: karpaalkanali sündroom; lateraalne epikondüliit; rotator cuff vigastused.
- Põletikulised protsessid: kõõlusepõletikud (achilleus; supraspinatus, biceps); plantaarfastsiit; reumatoidartriit;
- Selja probleemid: degeneratiivne osteoartriit; spinaalstenoos; istmikunärvipõletik; diski herniatsioon; müofastsiit;
Vastunäidustused:
- Rasedatel esimese trimestri ajal emakapiirkonnas
- Vähkkasvajatele või nende kahtluse korral
- Inimesele või loomale otse silma suunamiseks
- Piirkonnas, kuhu on 2-3 nädala jooksul süstitud steroide
- Piirkonnas, kus on aktiivne verejooks
- Kilpnäärme või unearteri piirkonnas
- Rindkerel südame piirkonnas
Ravikäe poolt kasutatav laserseada:
- Tootja: Chattanooga
- Laseri klass: 3B
- Sagedus: 1) 2,5 Hz - 20000 Hz 2) katkematu/pidev
- Lainepikkus: 850nm
- Väljundvõimsus: 100mW
Elektrostimulatsioon
Elektrostimulatsioon on närvikiudude stimuleerimine läbi elektriliste impulsside. Compexi stimulaatori poolt tekitatud impulsid on ohtud, mugavad ja efektiivsed stimuleerimaks erinevaid närvikiude:
- Motoorsete närvide stimulatsioon, mille tulemusel tekib lihaste elektriline stimulatsioon. Lihtsamalt öeldes tekib lihaste kokkutõmme.
- Kindlat tüüpi sensoorsete ehk tundenärvide stimulatsioon mille tulemuseks on valu alanemine või kadumine. Saab kasutada nii akuutsete kui krooniliste vigastuste ja valude puhul.
Elektrostimulatsiooni kasulikkus:
- Efektiivne meetod lihastööks
- Lihaste omaduste märkimisväärne paranemine (näiteks: lihasjõudluse paranemine, lihasaktivatsiooni paranemine)
- Ei teki kardiovaskulaarset (südame ja vereringeelundkonna) ja mentaalset väsimust
- Ei koorma tugevalt liigeseid ja kõõluseid
- Ainevahetuse paranemine
- Valu alanemine
- Masseeriv efekt
- Vigastustest taastumiseks
Parimate tulemuste nimel kasutatakse elektrostimulatsiooni kombineeritult teiste meetoditega. Näiteks: regulaarne treening ja tasakaalustatud toitumine
Vastunäidustused:
- Südamestimulaator
- Vähkkasvaja
- Song